Popularny Berlin w nieznanej wersji

Stolica Niemiec to miasto o niezwykle bogatej oraz krwawej historii. Wydarzenia II wojny światowej doprowadziły do ogromnych zniszczeń na terenie miasta, potem przez dekady Berlin rozdzielony był murem na dwie strony. Dzisiaj miasto to tętni życiem i jest podziwiane przez wielu podróżnych. Warto poznać mniej popularną odsłonę metropolii, żeby zobaczyć to miejsce z nieco odmiennej strony.

Osoby pragnące zobaczyć berlińską alternatywę artystycznej bohemy, na pewno powinni zwiedzić Kreuzberg, najmocniej awangardową dzielnicę stolicy. Z budowlanego punktu widzenia, obszar ten nie będzie się szczycić klasycznymi zabytkami, lecz z pewnością panorama jest fascynująca. Spotkamy tam zniszczone, wiekowe kamienice obok nowszych, szarych budynków, wszystkie pokryte kolorowymi malunkami. Ten obszar znany jest z wolnego ducha a także tolerancji. Egzystuje tam wiele ludzi z całego globu, rasizm nie będzie akceptowany, na zewnątrz widzimy persony o różnym kolorze skóry, oni żyją w pokoju ze sobą. Spotkamy tam pełno artystycznych pubów, księgarni ze starymi egzemplarzami, sklepów muzycznych. Miejsce to jest również polecane weganom, na każdym przystanku zauważymy jadłodajnię, w której menu trudno szukać mięsa.

Warto także udać się na wycieczkę tropem zburzonego muru berlińskiego. W centrum miasta co prawda są widoczne jego reprezentacyjne części, jednak najlepsze egzemplarze znajdziemy znacznie dalej. Wówczas będziemy musieli udać się do wschodniej części Berlina, której klimat jest całkiem inny niż w dzielnicy zachodniej. Pełno tam szarych, smutnych budynków, one Polakom na pewno przypomną nową płytę. Pełno tam również zniszczonych fabryk pokrytych wielobarwnymi graffiti. Ta obskurna panorama ciekawie komponuje się z barwnymi częściami muru, pokrytego licznymi muralami.

Berlin jest pięknym miastem, w którym zobaczymy mnóstwo konwencjonalnych zabytków. Lecz w czasie swojej drugiej tam wizyty, warto obrać trochę inny kierunek. Dzięki wizycie na Kreuzbergu lub we wschodniej pierzei miasta, zobaczymy Berlin z zupełnie innej strony.